Наслідки довготривалого нафтовидобутку.

3 серпня в місті Бориславі працювали представники постійної комісії з питань екології, природних ресурсів та рекреації Львівської обласної ради. Мета виїзного засідання: вивчити на місті стан екології в місті нафтовиків. Як зауважив секретар комісії, Осип Магур : «Я народився і виріс в Бориславі і добре пам’ятаю 1972 рік, коли внаслідок загазованості зірвався житловий будинок. Загинули люди. На жаль, з того часу ситуація тільки погіршується. »У роботі комісії взяли участь: міський голова м.Борислава Володимир Фірман, начальник НГВУ «Бориславнафтогаз» Ігор Михайлишин, заступник начальника управління «Бориславнафтогаз»- Михайло Демчишак, представники обласної та міської санепідемстанції, екологічної інспекції, науковці та фахівці міської ради. Комісія відвідала об’єкти, зокрема, будинок по вулиці Чорновола, 12, за два метри від якого знаходяться шурфи та облаштовано вентиляційні колодязі. А вже звідти на поверхню землі виходить нафта та газ.

«Підвалом  будинку мешканці вже давно не використовують, бо там є викиди нафти. А в квартирах, особливо на перших поверхах,  відчувається неприємний запах газу»,-  наголосив Михайло Демчишак.  Також він розповів, про те , що раніше у будинку працювали вентиляційні системи, які допомагали дегазувати територію, але вже понад десять років вентилятор не працює. «Багато свердловин у місті певний час не використовувались, а газ, який в них утворюється, не утилізують, що, своєю чергою, може призвести до надзвичайних ситуацій», - доповнює  Ігор Михайлишин.

Міський голова Володимир Фірман навів висновки фахівців зазначивши:«Особливе занепокоєння викликає загазованість, обумовлена виходом  вуглеводнів по численних каналах міграції: тектонічних тріщинах, засипаних шурфах, свердловинах, недіючих трубопроводах.  Згідно дистанційного зондування Землі з космічних носіїв, аерокосмічних досліджень майже над всією територією Борислава спостерігається спектральна аномалія, яка свідчить про високий рівень забруднення повітряного басейну. Загальна площа забруднення становить 21,36 км2. На фоні бориславського ареолу виявлено 193 зони загазованості, з них більше 40 різних за розмірами геохімічних аномалій вуглеводневих сумішей метанового ряду з інтенсивністю подекуди більше 2 % об. метану. Існує постійна небезпека створення вибухової концентрації вуглеводневих газів на територіях житлових масивів міста.Екологи стверджують, єдиний вихід у цій ситуації - відселення мешканців із будинку.»

Мешканцям пропонували відселитись у безпечнішу зону, але багато старших людей відмовились. Нині ж про відселення мова не йде, оскільки на це потрібно чимало коштів, яких немає у місцевому бюджеті.

Попередні висновки комісії однозначні і міська влада, і обласні депутати, а також фахівці відзначили, що без фінансової підтиримки держави містові не впоратись з тяжкими екологічними наслідками. Приклад: недавнє попадання нафтопродуктів в водяну мережу міста.

Нагадаємо: нафту в м.Бориславі видобувають понад 150 років.Борислав, єдине місто, розташоване в зоні нафтовидобутку. На сьогодні на його території нараховується 475 діючих свердловин, які в більшості працюють  за допомогою штангових глибинних насосів. Окрім цього,  на території м. Борислава та смт. Східниця знаходиться біля 20000 шурфів. (колодязів), які не експлуатуються.

 

Additional information