Вперше Борислав пройшов перший етап відбору проектів в рамках транскордонного співробітництва Польща-Білорусь-Україна 2014-2020

На днях було проведено обговорення проходження першого етапу двох наших проектів в рамках програми транскордонного співробітництва Польща-Білорусь-Україна 2014-2020. На цьому обговоренні були присутні міський голова Ігор Яворський, заступник міського голови Богдан Монастирський, начальник відділу економіки та торгівлі міської ради Лев Попель, голова ради Товариства охорони пам’яток історії та культури м.Борислава Роман Тарнавський та Альбертина Бучинська- координатор проекту. Концепції проектів були оцінені доволі високо. Попереду період навчання та підготовка повної заявки.

Бориславська міська рада спільно із Гміною Санок (Польща) та Українським товариством охорони пам’яток історії та культури м. Борислава у грудні 2016 року подали на розгляд до Секретаріату Програми конкурсні концепції двох проектів. 15 березня 2017 р. були опубліковані результати відбору заявок в першому етапі конкурсу і обидві наші заявки пройшли цей етап і були запрошені до написання повної проектної заявки. Кінцевий термін подання повних заявок – 30 червня 2017 р., а остаточне рішення про надання фінансування повинно бути прийняте в жовтні 2017 для тематичної цілі «Спадщина», за якою були написані обидва проекти.

Перший проект - «Нафтова колиска Європи: забута польсько-українська історія». Партнери: Гміна Санок (Польща), Бориславська міська рада та Українське товариство охорони пам’яток історії та культури м. Борислава. Пріоритет у програмі — «Культурна спадщина». Тривалість проекту – 24 місяці. Загальна вартість проекту - 635 324,00 Євро. Санок та Борислав об’єднує спільна історія нафтового видобутку на цих територіях, який почався ще з XVIст., а в кінці XIX- початку ХХ ст. ці землі пережили справжній бум розвитку нафтової промисловості, одночасно з цим розквіт в культурному та громадському житті. Потенціал цієї історико-культурної спадщини недостатнім чином досліджений, не достатньо пропагується і використовується.

В часі реалізації проекту в Бориславі заплановано в Міському парку будівництво копії нафтового шибу (музею у вигляді бурової вежі), в якому буде облаштовано новий науково-культурний центр міста. Тут передбачено музей, виставкові зали, зали для проведення майстер-класів і семінарів. На другий рік проекту планується проведення в парку і новозбудованому центрі масштабного «Нафтового фестивалю», який має шанс стати щорічним. Проект буде доповнено проведенням нових історико-краєзнавчих досліджень, створенням інтернет-сторінки, виданням промоційних публікацій, проведенням семінарів та конференції.

Це стане ще одним напрямком залучення більшої кількості туристів не тільки з України, а й з Польщі та Європи. Як свідчать статистичні дослідження загальну частину ВВП європейських країн, туризм становить приблизно 10%, в Україні ж це всього лише 1,5%. Тобто потенціал росту суттєвий. Також враховуючи вже існуючу інфраструктуру курортів Трускавця та Східниці (з їх численними туристами) після реалізації даного проекту можна розраховувати на додаткові надходження до міської казни за рахунок туристів. Це може стати початком розвитку достатньо великого та перспективного напрямку діяльності в місті.

Другий проект - Природа об’єднує — розвиток Гміни Санок і міста Борислав з використанням природних ресурсів. Партнери: Гміна Санок (Польща), Бориславська міська рада (Україна). Пріоритет у Програмі — «Природна спадщина». Тривалість проекту – 24 місяці. Загальна вартість проекту — 2 175 113,00 Євро. Партнерами обох країн запропоновані діяльності по збереженню місцевих природніх ресурсів і їх широкій промоції. Бориславом заплановано розбудову каналізаційної системи міста, дослідження джерел мінеральних вод, а також облаштування відпочинково-оздоровчих ділянок біля двох джерел разом із прокладанням пішохідних і велосипедних доріжок до них. Також будуть проводиться семінари-тренінги, навчальні виїзди для осіб, які займаються збереженням навколишнього середовища в місті, конференції. Будуть опубліковані інформаційні та промоційні матеріали.

Мешканцям міста відомий факт про наявність джерел нафтусі (близько 10-ти на території міста), також існують думки відносно великого потенціалу Бориславських мінеральних вод, але проведено невелику кількість досліджень.

Є докази, які стверджують про більшу концентрацію і відповідно кращі властивості Бориславської нафтусі, в порівнянні із сусідніми курортами. На превеликий жаль, колись Великий промисловий Борислав не задавався ціллю досліджувати, окультурювати та пропагувати ці джерела. Ціль даного проекту це виправити. По напрямку дослідження йодо-бромних вод, які уже використовувались в одному із пансіонатів міста, теж буде проводитись комплекс робіт, дослідження, впровадження.

Отже, вперше Борислав пройшов перший етап відбору проектів в рамках транскордонного співробітництва Польща-Білорусь-Україна 2014-2020 та ще одразу із двома проектами. Будемо прикладати усіх зусиль для перемоги.

Additional information