Чи може бути скасована дія довідки внутрішньо переміщеної особи?

Пані Маріє, чи дійсно може бути скасована дія довідки ВПО?

Так, може бути скасована дія довідки ВПО.

У яких випадках може бути скасована дія цієї довідки?

Статтею 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» встановлено, що дія довідки ВПО може бути скасована у разі, якщо:


по – перше, особа сам подала заяву про відмову від довідки;
по –друге, особа скоїла злочин: дії спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади; посягання на територіальну цілісність і недоторканість України; терористичний акт, втягнення у вчинення терористичного акту; публічні заклики до вчинення терористичного акту; створення терористичної групи чи терористичної організації; сприяння вчиненню терористичного акту; фінансування тероризму; здійснення геноциду, злочину проти людяності або військового злочину;
по –третє, особа повернулася до покинутого місця постійного проживання;
по – четверте, виїхала на постійне місце проживання за кордон;
по – п’яте, подала завідомо неправдиві відомості.

 

Хто приймає рішення про скасування дії довідки ВПО?

Рішення про скасування дії довідки приймається керівником уповноваженого органу за місцем проживання особи та надається ВПО протягом трьох днів з дня прийняття такого рішення. Зауважу, що кожна підстава, за якою скасовується дія довідки, повинна бути обґрунтована письмовими відомостями. Так, наприклад, якщо скасовується дія довідки на підставі скоєння злочину, то обґрунтуванням буде вирок суду щодо конкретної особи.
Звертаю увагу читачів, що рішення про скасування дії довідки також може прийматися у разі того, якщо внутрішньо переміщення особа не повідомила уповноважений орган про добровільне повернення до свого покинутого місця постійного проживання на підставі інформації про тривалу відсутність (понад 60 днів) осо би за місцем проживання, яка дає обґрунтовані підстави вважати, що ВПО повернулася до покинутого постійного місця проживання.

Як бути внутрішньо переміщеній особі, якщо за певних обставин, скажімо у зв’язку із хворобою родичів, їй слід довше перебувати у зоні відчуження?

У разі наявності у ВПО обґрунтованих причин для продовження строку її відсутності за місцем проживання понад 60 днів, така особа повинна звернутися з відповідною письмовою заявою за місцем проживання до уповноваженого органу. У такому випадку термін відсутності ВПО за місцем проживання може бути збільшено до 90 днів.
Консультацію надавала директор Стрийського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Марія Николаїшин.

Additional information