Служба у справах дітей інформує:

Робота служби у справах дітей спрямовується на реалізацію законів України ”Про охорону дитинства”, “Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей”, “Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування”, Конвенції ООН про права дитини, постанови Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 № 866 “Питання діяльності органів опіки та піклування, пов’язаної із захистом прав дитини”, постанови Кабінету Міністрів України від 08.10.2008 №905 “Про затвердження Порядку провадження діяльності з усиновлення та здійснення нагляду за дотриманням прав усиновлених дітей”, міської програми «Забезпечення житлом дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб з їх числа у м. Бориславі та смт. Східниця на 2016-2018 роки» (затвердженої рішенням  сесії Бориславської міської ради).

 

Ведеться банк даних дітей, які опинились у складних життєвих обставинах і потребують соціальної допомоги та підтримки. Станом на 26.12.2017 року на обліку перебуває 8дітей як такі, що опинились в складних життєвих обставинах. З них 5 вилучені із сімей  та проживають у дитячому будинку «Оріана» у зв’язку з ухилянням батьків від виконання їх батьківських обов’язків троє проживають у сім’ях.

Постійно поновлюється банк даних дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. На даний час на обліку служби у справах дітей перебуває 52 дітей- сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. З них – 27 дітей-сиріт, 25- дітей, позбавлених батьківського піклування (соціальні сироти). Проводяться  перевірки щодо утримання, навчання, виховання дітей, над якими встановлено опіку, піклування. В результаті перевірок порушень не виявлено. Службою забезпечується збереження житла, яке перебуває на праві користування чи у власності дітей. Загалом на даний час на квартирному обліку перебуває 14 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. З метою контролю за станом утримання житла, що належить дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування, на праві власності або користування, в 2017 року проведено 63 обстежень житла.

 

Пріоритетним напрямком у роботі служби є всиновлення дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування. У 2015 році всиновлено 1-ну дитину (Бориславським міським судом),  у 2016 році всиновлено – 4 дітей (1- дитина всиновлена Бориславським міським судом та вродженка м. Борислава) у 2017 році всиновлено 3 дітей. Одна дитина всиновлена сім’єю із США. Всього у м. Бориславі всиновлено 20 дітей. Розусиновлень не було.

 

З метою соціально-правового захисту дітей, профілактики правопорушень серед неповнолітніх, працівниками служби у справах дітей спільно з представниками міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, відділу освіти міської ради, представниками поліції за 2017 рік проведено 47 профілактичних рейдів: «Вокзал», «Підліток», «Діти вулиці». Обстежено умови проживання 65сімей (сім’ї у СЖО) де виховується 71 дитина.

 

Працівниками служби у справах дітей  в2017 року було прийнято участь в 57 судових засіданнях з розгляду цивільних та кримінальних справ, що стосуються неповнолітніх. На засіданнях виконавчого комітету було прийнято 46 рішень щодо житлових та майнових прав дітей, щодо доцільності позбавлень батьківських прав, щодо прийняття участі батьків у вихованні дітей, щодо призначення опіки (піклування) над дітьми та встановлення дітям статусів.

 

Підготовлено та проведено 13засідань комісії з питань захисту прав дитини, де були розглянуті питання: надання висновків про доцільність позбавлення батьківських прав; затвердження індивідуальних планів соціального захисту дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування та дітей, що опинились в складних життєвих обставинах; надання висновку про доцільність влаштування дітей під опіку; попередження батьків про відповідальність за неналежне виконання батьківських обов’язків по відношенню до дітей, дозволи на укладання договору-дарування житла де мають частки неповнолітні.

 

Протягом навчального року в загальноосвітніх навчальних закладах проводились заходи профілактичного характеру: «Вплив тютюнопаління та алкоголю на розвиток підлітка», «Здоровий спосіб життя – запорука здоров’я», «Що таке наркотична залежність?» (проведено 49 заходів).

 

При проведенні культурно-масових та відпочинкових заходів для неповнолітніх проводиться робота по запобіганню поширення алкоголізму, наркоманії, СНІДу, венеричних захворювань та інших негативних явищ. Особлива увага приділяється профілактично-роз’яснювальній роботі серед батьків, з метою запобігання жорстокому поводженню з дітьми.

 

Важливою ділянкою роботи Служби є оздоровлення дітей-сиріт, дітей позбавлених батьківського піклування. Протягом літа, 2017року оздоровлено всіх дітей-сиріт, дітей позбавлених батьківського піклування.

 

З опікунами, піклувальниками, сім’ями усиновлювачів проведено круглі столи-семінари на тему «Обов’язки та права опікуна, піклувальника», «Особливості виховання усиновленої дитини», розроблені пам’ятки для опікунів, піклувальників, усиновлювачів. Вітальні візити працівників служби у сім’ї опікунів, всиновителів до Дня батька, Дня всиновленя, Дня родини.

 

З вихованцями дитячого будинку «Оріана» проводяться заходи профілактичного та виховного характеру. Круглі столи «Права та обов’язки дітей» (проведення заходів із залученням меценатів, які спонсорують солодощі для дітей).

 

З Бориславським міським центром зайнятості започаткували проведення семінарів на тему «Кожна дитина потребує родини». Де розглядаються та вивчаються різні форми сімейного виховання.

 

У 2017 року проведено прес-конференції за участю служби у справах дітей, Стрийським місцевим центром надання вторинної правової допомоги та Бориславським бюро щодо надання вторинної безоплатної допомоги. Підписано Договір про співпрацю між Службою у справах дітей Бориславської міської ради та Стрийським місцевим центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Згідно цього договору служба допомагає опікунським сім’ям вирішувати проблемні питання, що стосуються майнових та житлових прав дітей-сиріт, дітей позбавлених батьківського піклування. Зокрема працівниками Бориславського бюро по наданню вторинної правової допомоги розпочато провадження справ: оформлення майна (житла) та вироблення права власності на житло для дитини-сироти, надається безоплатно адвокат сім’ям, які порушили питання про позбавлення батьківських прав батька за злісне ухиляння від виконання батьківських обов’язків. Окрім того, працівники бюро проводять роз’яснювальну роботу щодо популяризації здорового способу життя та вправної поведінки в соціальному середовищі.

 

Згідно програми з питань забезпечення житлом дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб з їх числа придбано квартиру для особи з числа дітей-сиріт.

 

Створено дитячий будинок сімейного типу сім’ї Харченко. В якому проживає та виховується 6 дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування. Всього в будинку проживає 10 дітей та двоє батьків-вихователів.

 

У 2017 році за сприянням служби у справах дітей 7 дітей вихованців дитячого будинку «Оріана» отримали статус дітей позбавлених батьківського піклування та влаштовані в сімейні форми виховання. Тісна співпраця проводиться з наставниками вихованців дитячого будинку «Оріана».

 

Також служба проводить роботу щодо сприяння сім’ям у поновленні батьківських прав та поверненні дітей на проживання в сім’ю. Це складний і тривалий процес, адже батьки (мати) мусять довести своєю поведінкою та способом життя, що виправилися і можуть знову займатися вихованням своєї дитини, а для її життя та здоров’я більше немає загрози. Протягом поточного року соціальні працівники допомогли у поновленні батьківських прав одній сім’ї, і дитина повернулась до біологічної матері.

 

Відрадно, що за останні 3 роки у місті не було спроб залишення новонароджених дітей в пологовому будинку чи іншому закладі охорони здоров’я.

 

До дня Святого Миколая всі діти-сироти отримали подарунки.

 

Ганна Подставек,

начальник служби у справах дітей

Additional information