«Різдвяні звичаї українців»

Світ замовкає в чеканні,

На диво в ніч цю тихо жде,

А у зимовому мовчанні

Лапатий білий сніг іде.

І віриться мені у казку,

Принишкло в трепеті усе.

На людство сходить Божа ласка

І всім любов і мир несем!

 

Різдво – одне з найулюбленіших свят нашого народу. Українське Різдво має давні, багаті й цікаві традиції. Але часом, захопившись зовнішньою, обрядовою стороною свята, ми забуваємо про його внутрішній та духовний сенс. Адже, Різдво це радісне, поетичне і таємниче свято. І справді, є якась незбагненна таїна у народженні на землі Сина Божого.

 

У кожного народу Різдво має своє чітко окреслене обличчя, свої звичаї, обряди, традиції. Марія і старенький Йосип, пастушки і навіть цар Ірод наче вбираються в національні шати. Може саме це і робить свято таким теплим, сердечним,родинним.

 

Різдво в Україні – це улюблене свято, яке чекають і люблять через святково прикрашену ялинку, можливості поколядувати, поглянути вертепи. І ще: щороку, народження Христа нагадує про те, що Бог завжди з нами, пам’ятає про нас і любить нас. Він бажає нам всім миру і добра, щоб зірка, яка зійшла над Вифлеємом під час його народження, освітлювала нам шлях до добра і щастя.

 

В ці Різдвяні дні в бібліотеці-філії №5 для дітей відбувся народознавчий ранок «Різдвяні звичаї українців». Розпочався він із Святої вечері, на якій були присутні Господар – Коцаба Денис (ЗОШ №7 9кл.), Мати – Яців Діана (ЗОШ№5 8Бкл.), Син – Кириленко Олег (ЗОШ №4 5кл.), Дочка – Паленичак Ірина( ЗОШ № 4 6Б кл.).

 

До господи завітали колядники з Різдвяною зіркою: Фіненко Марія (ЗОШ №5 8Бкл.), Сітек Аліна (БДГ (8)4кл.), Кондратишин Марта (ЗОШ №4 8В кл.), Малиновська Оля (ЗОШ №4 6Акл.), Ільницька Оля (БЗСШІ 6кл.), та Пастушки Маричканич Артур (ЗОШ №7 4Акл.), Сітек Богдан (БДГ 1(5)кл.), Світий Захар (ЗОШ№4 3Акл.), які заколядували колядки: «Нова радість стала…», «В Вифлеємі нині новина», «Добрий вечір тобі пане господарю», «Старий рік минає». Окрасою Різдвяного свята були Янголята – Барабаш Катерина (ЗОШ №4 4кл.) та Курпель Іванна (ЗОШ №4 6Акл.).

 

За Різдвом Христовим наступає другий празник – Новий рік, а ще він зветься празником Святого Василя. Василь приходив не сам, а з Маланкою. Роль Василя виконував Трофімчук Дмитро (ЗОШ №45Акл. ), а Маланочки – Пігур Наталя (ЗОШ №4 5 кл.).

 

Щоб рік був радісним і веселим – щедрівку треба пустити в оселю. Щедрівочку нам щедро защедрував Левченко Андрій (ЗОШ № 8 6Акл.), а вірші про Різдво декламувала Ножак Валерія (ЗОШ №5 7кл.). Ведучі народознавчого ранку Кропивницька Василина (ЗОШ №5 8Бкл.) та Хома Вікторія (ЗОШ №1 8Акл.) ознайомили присутніх із циклом Різдвяних свят та їхніми традиціями. По закінченні свята, всіх присутніх пригощали запашними пампушками. А гостями народознавчого ранку були учні ЗОШ №4 5В кл. (класовод Варениця О.Г.). Свято підготувала і провела бібліотекар Пріцак Наталія.

 

Кажуть, що справжнє свято Різдва недостатньо побачити. Його потрібно відчути. Воно завжди особливе та незвичайне. Це час, коли все навкруги наповнює атмосфера духовності, традицій, святкових заходів та емоцій, які неодмінно залишаються у серці кожного. Адже, свято Різдва Христового – день подяки Всевишньому:

 

І ми, браття, всі поспішаймо,

Честь, славу, поклін Богу віддаймо

І подарім Му нашую віру,

Чистоє-чистоє серце і душу щиру...

 

Наталія Пріцак,

бібліотекар бібліотеки-філії №5 для дітей Бориславської МЦБС.

Additional information