Бориславське відділення обслуговування громадян інформує:

 

Про пенсії за особливі заслуги перед Україною

 

Перерахунок пенсій працюючим пенсіонерам

 

 

 

Про пенсії за особливі заслуги перед Україною

 

З 11 жовтня 2017 р. Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» внесені зміни до Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною». Цими змінами визначено орган, який установлює пенсію за особливі заслуги перед Україною, та строк, у який така пенсія встановлюється.

 

Так Законом передбачено, що пенсії за особливі заслуги встановлюються територіальним органом Пенсійного фонду України.

 

Раніше (до 11 жовтня 2017року) особам, зазначеним п. 2, 6—8 ст. 1 Закону, пенсії встановлювалися органом виконавчої влади у сфері пенсійного забезпечення, обласними, Київською міською державними адміністраціями.

 

Наразі порядок установлення пенсій за особливі заслуги спрощено.


Особі за наявності в неї права на встановлення пенсії за особливі заслуги перед Україною слід звернутися до територіального управління Пенсійного фонду України із заявою та документами, які підтверджують особливі заслуги. 
Територіальний орган Пенсійного фонду України розглядає заяву про встановлення (перерахунок) пенсії за особливі заслуги та в 10-денний строк з дня її подання з усіма необхідними документами ухвалює рішення про встановлення (перерахунок) або про відмову у встановленні (перерахунку) пенсії за особливі заслуги.


Слід нагадати, що пенсії за особливі заслуги встановлюються громадянам, зазначеним ст. 1 Закону, які мають право на пенсію за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника та за вислугу років.

 

Пенсія за особливі заслуги встановлюється з дня звернення за встановленням пенсії або з дня набуття права на неї, якщо звернення за її встановленням відбулося не пізніше від 12 місяців з дня набуття права. Днем звернення за встановленням пенсії за особливі заслуги вважається день прийняття заяви про встановлення пенсії за особливі заслуги з усіма потрібними документами. Якщо заява про встановлення пенсії за особливі заслуги надсилається поштою і до неї додаються всі потрібні документи, днем звернення за встановленням пенсії за особливі заслуги вважається дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви. Якщо до заяви додано не всі потрібні документи, територіальний орган Пенсійного фонду України повідомляє заявникові, які документи мають бути подані додатково. Якщо такі документи будуть подані не пізніше від трьох місяців з дня повідомлення про потребу подання додаткових документів, днем звернення за встановленням пенсії за особливі заслуги вважається день прийняття або відправлення заяви про встановлення такої пенсії.

 

Наприклад, громадянину І. 8 жовтня 2017 року присвоєно звання "заслужений працівник соціальної сфери України". За встановленням пенсії за особливі заслуги перед Україною до територіального управління Пенсійного фонду України гр. І. звернувся 15 листопада 2017року.

 

Зважаючи на зміни, внесені до Закону, гр. І. має право на встановлення пенсії за особливі заслуги з дня набуття права, тобто з дня присвоєння почесного звання. Проте Закон набрав чинності з 11 жовтня 2017 р., отже, саме з цієї дати таку пенсію і було встановлено.

 

До 11 жовтня 2017 р. пенсія за особливі заслуги перед Україною встановлювалася з дати звернення за її встановленням.

 

Розраховувати на встановлення пенсії за особливі заслуги перед Україною можуть громадяни України, які мають значні заслуги у сфері державної, громадської або господарської діяльності, досягнення в галузі науки, освіти, охорони здоров’я, фізичної культури і спорту тощо.

 

Пенсія за особливі заслуги встановлюється:

- героям України, особам, нагородженим орденом Героїв Небесної Сотні, Героям Радянського Союзу, Героям Соціалістичної Праці, особам, нагородженим орденом Леніна, орденом Слави трьох ступенів, орденом Трудової Слави трьох ступенів, чотирма і більше медалями "За відвагу", чотирма і більше орденами України та колишнього СРСР, повним кавалерам ордена "За службу Родине в Вооруженных Силах СССР", особам, відзначеним почесним званням України, колишніх СРСР та Української РСР "народний";

- ветеранам війни, нагородженим за бойові дії орденом, медаллю "За відвагу" або медаллю Ушакова, незалежно від часу нагородження;

- видатним спортсменам — переможцям Олімпійських та Паралімпійських ігор, Всесвітніх ігор глухих, чемпіонам і рекордсменам світу та Європи;

- космонавтам, які здійснили політ у космос, членам льотно-випробувальних екіпажів літаків;

- народним депутатам України, депутатам колишніх СРСР та УРСР, членам Кабінету Міністрів України та Уряду колишньої УРСР;

- особам, відзначеним почесним званням України, колишніх СРСР та УРСР "заслужений", державними преміями України, колишніх СРСР та УРСР, нагородженим одним з орденів України або колишнього СРСР, Почесною грамотою Президії Верховної Ради УРСР або Грамотою Президії Верховної Ради УРСР, а також особам, яким до 1 січня 1992 р. було встановлено персональні пенсії союзного чи республіканського значення;

- депутатам — усього чотирьох і більше скликань Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських рад, районних, районних у містах, міських рад міст обласного значення в Україні та в колишній УРСР;

- матерям, які народили п’ятеро і більше дітей та виховали їх до шестирічного віку.

 

Якщо в разі смерті матері або позбавлення її батьківських прав дітей до зазначеного віку виховував батько, право на пенсію за особливі заслуги надається батькові. При цьому враховуються діти, усиновлені в установленому законом порядку.


Пенсія за особливі заслуги встановлюється як надбавка до розміру пенсії, на яку має право особа згідно із Законом. Залежно від заслуг особи пенсія за особливі заслуги встановлюється в розмірі від 20 до 40% прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність.

 

У разі збільшення розміру прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність, територіальний орган Пенсійного фонду України проводить перерахунок пенсії за особливі заслуги з дати, з якої встановлено новий розмір прожиткового мінімуму.

 

 

Перерахунок пенсій працюючим пенсіонерам


З 1 квітня цього року перераховано пенсії працюючим пенсіонерам, а саме: особам, які отримують пенсію по віку, по інвалідності і за вислугу років. Проте за вислугу років лише тим особам, які на момент перерахунку досягли пенсійного віку.

 

Однак цей перерахунок стосується винятково тих, хто після виходу на пенсію продовжував працювати, набував страховий стаж, але свого часу не звернувся до органів Фонду. Це стандартний перерахунок, який проводився, починаючи з 1 січня 2004 року і був передбачений для працюючих пенсіонерів кожні два роки. Зараз і в подальшому такий перерахунок проводитиметься щороку станом на 1 квітня автоматично, незалежно від того звернеться пенсіонер чи ні.

 

Перерахунок стосується тих осіб, які станом на 1 березня 2018 року набули додаткового страхового стажу 24 місяці, або на цю дату пройшло не менше двох років після призначення чи попереднього перерахунку пенсії. Фахівцями Фонду обиратиметься найбільш оптимальний варіант розрахунку: або це розрахунок по стажу і заробітній платі, або лише по стажу.

 

До прикладу: особа вийшла на пенсію у 2012 році, всі ці роки працювала, однак жодного разу не зверталась за перерахунком. Тепер їй автоматично буде перераховано пенсію за весь цей період.

 

Інший приклад: після виходу на пенсію працюючому пенсіонеру за його заявою перераховано пенсію у травні 2016 року. Оскільки заявник не набув станом на 1 березня 2018 року додаткового страхового стажу 24 місяці, йому не перераховуватимуть зараз пенсію.

 

Також є такі пенсіонери, які після призначення чи перерахунку пенсії не відпрацювали два роки. Наприклад: пенсію призначено в 2016 році, особа пропрацювала 8 місяців, звільнилась і не звернулась до органів Фонду за перерахунком. Для цієї категорії дорахувано цей стаж, навіть якщо особа не має 24 місяців страхового стажу, але пройшло два роки після призначення чи перерахунку.

Additional information