Учитель життя людського

До Року Стефана Коваліва в Бориславі

та 170-річчя від  його дня народження


Стефан Ковалів народився 25 грудня 1848 року, син Михайла і Анни Ковалівих, у селі Брониця Дрогобицького р-ну. Навчався в школі отців Василіан у Дрогобичі, а також у Перемишлі, Стрию та Львівській учительській семінарії, яку закінчив успішно. Свідоцтво видане дирекцією учительської державної семінарії у Львові 1874 р., надати право виконувати учительські обов’язки в народних школах з українською і польською мовами викладання.

 

Стефан Ковалів виконував обов’язки вчителя у народній школі в м. Бориславі з 1875 по 1894 рік. З 1894 р. викладає математику, фізику, історію польською і українською мовами. І тут зарекомендував себе фаховим і здібним педагогом. З 27 січня 1879 р. він стає тимчасовим керівником чотирикласної Бориславської школи. З 1892 р. займає посаду директора середньої школи м. Борислава. За сумлінне виконання обов’язків директора школи, йому призначено премію і підвищення в зарплаті.

 

Його педагогічна діяльність була вагома. В її доробку були методичні розробки, якими користувалися вчителі Львівщини на той час, а також методика викладання рахунків, математики для народних шкіл. Художня література з бібліотеки письменника була подарована сином Юліаном в Бориславський музей. Шаною і любов’ю користувався письменник, вчитель, управитель шкіл Стефан Ковалів серед бориславських мешканців та його уряду. Після смерті (помер 1 липня 1920 р.) дружині Стефана Коваліва видано дозвіл на проживання в помешканні при жіночій школі.

 

«Учитель життя людського» – на таку тему у Бориславському професійному ліцеї для учнів перших курсів: операторів комп’ютерного набору та кухарів був проведений літературний вечір, присвячений 170 – й річниці від дня народження Стефана Коваліва, а також Року Стефана Коваліва в Бориславі – нашого славного краянина, відомого українського письменника, педагога, сучасника та вірного друга великого Каменяра – Івана Франка.

 

Розпочала літературний вечір вчитель української мови та літератури Наталя Кузимко.  Працівники бібліотеки - філії №6 для юнацтва Марія Лутчак і Ольга Смерека  ознайомили присутніх з життєвим та творчим шляхом письменника. Поезію, присвячену Стефану Коваліву – Євген Титикайло «Стефан Ковалів» і «Вулиця Коваліва», «Роздуми над могилою Стефана Коваліва» та «Ковалів пише бориславські оповістки», Іван Гнатюк «Стефан Ковалів», читали учні ліцею Ірина Лисик, Марія Тирляк, Олег Фаримець.

 

Із переглядом книжкової виставки «Стефан Ковалів: вчитель і письменник» виступила зав. бібліотеки – філії №6 для юнацтва  Ольга Смерека, ознайомила присутніх з папками - добірками матеріалів: «Відомий і невідомий  Стефан Ковалів (1848 -1920), «Бориславський педагог, письменник Стефан Ковалів: спів у народній школі», «Борислав у творчості Стефана Коваліва», «Стефан Ковалів і сучасність». А бібліотекар Марія Лутчак прочитала оповідання «Скарб», яке не ввійшло у жоден збірник творів письменника.

 

Ювілей письменника – це добра нагода взяти до рук рідкісні книжки письменника, зустріти на сторінках його повістей «усміхнених крізь сльози» людей, які жили колись у нашому місті і творили його історію, зазирнути, немов у маленькі дзеркальця, у твори, де відбулися живі і правдиві картини бориславців понад сторічної давності. Ювілей – це можливість згадати добрим словом і помислом людину, яка все своє життя творила добро. Про письменника можна сказати словами нашого бориславського поета Івана Гнатюка:

 

Тут слово його мудрості на тлі

Невігластва – як вогнище у тіні,

Він сам як вогник свічки на столі,

Горить і світ осяює в горінні.

 

Ольга Смерека,

завідувач бібліотеки-філії №6 для юнацтва Бориславської МЦБС

Additional information