«Холодний душ» для недобросовісних підприємців

Минулого тижня на апаратній нараді міського голови було піднято питання щодо недотримання законодавства про працю місцевими підприємцями. Нагадаємо, від вересня 2017 року в Бориславі розпочали свою роботу інспектори праці, які працюють із суб’єктами підприємницької діяльності, закликають їх до здійснення своєї діяльності виключно у правовому полі. Проте не усі роботодавці усвідомлюють необхідність ведення бізнесу згідно вимог чинного законодавства, з ними проводять відповідні заходи для пошуку порозуміння та налагодження співпраці.

 

Як зауважив міський голова Ігор Яворський, на скайп-нараді із Львівською ОДА було проінформовано, що внаслідок інспекційних перевірок, наприклад, за жовтень 2018 року, із 40 підприємств у 15 було виявлено порушення, за які виписано більше 14 млн. грн. штрафу. «Прикро, що на роботодавців впливає лише метод строгого покарання, а не власна добросовісність та закон, – говорить Ігор Романович. – У нашому місті уже більше двох років працює робоча група із дотримання законодавства про працю, яка разом із місцевими державними інспекторами праці проводить активну роз’яснювальну та навіть консультаційну роботу із підприємцями. Результати без сумніву є, але, на превеликий жаль, далі зіштовхуємось із нерозумінням з боку деяких роботодавців. Якщо найближчим часом їх підхід до роботи не зміниться, з метою підвищення ефективності прийдеться перейти до більш жорстких методів впливу і влаштувати підприємцям «холодний душ», який дасть їм усвідомити їхні обов’язки та відповідальність.»

 

Про власний досвід спілкування із підприємцями розповіла керівник робочої групи з питань легалізації праці, заступник міського голови Світлана Солоненко: «Суб’єкти підприємницької діяльності у нашому місті можна поділити на чотири категорії: перша – ті, які працюють в правовому полі і навіть не розглядають можливість здійснення порушень, другі – ті, які люблять, щоб з ними поговорили, і тоді вони дослухаються до зауважень та порад, треті – ті, яким достатньо розповісти про розміри штрафів і вони поспішають реєструватись й легалізовуватись, і четверті – які вірять у свою безкарність. Із такими як останні у нас вже був випадок нарахування штрафу у розмірі більше, ніж пів мільйона гривень, але навіть після цього повторна перевірка виявила, що вони не прийняли офіційно на роботу жодного працівника, про що і було повідомлено управління Держпраці. На жаль, таке неусвідомлення власної відповідальності вже укорінилося в менталітеті і стосується й багатьох інших сфер діяльності, податки з яких ідуть на забезпечення громадського благоустрою. А оскільки не відбувається відповідних нарахувань у необхідному розмірі, створюється незабезпеченість фондів, які фінансували б ремонти доріг, якісне освітлення чи інші блага для загального користування.»

 

Відзначила шкоду від недобросовісної роботи підприємців і директор Бориславського Центру зайнятості Галина Цибенко, адже низький рівень заробітної плати, невідповідні умови праці, відсутність офіційного працевлаштування та навіть неприязне ставлення керівництва до працівників змушує як діючих, так і потенційних кандидатів на посади шукати кращої долі за кордоном, що у свою чергу створює зовсім непривабливу картину у сфері трудової зайнятості населення. «Хоч за останній час і було збільшено кількість працевлаштованих на більше, ніж 200 осіб, все одно залишається ще велика кількість безробітних, – розповідає пані Галина. – Неприємними є випадки, коли виявляється, що людина зареєстрована у нашому центрі зайнятості, отримує виплати по безробіттю, але насправді працює нелегально у приватного підприємця. Звісно ж власники бізнесу дуже ретельно рахують кожну копійку прибутку, але збільшувати його за рахунок використання нелегальної робочої сили незаконно і не гуманно. Така поведінка приносить лише шкоду.»

Additional information