Бориславські депутати звернулись до вищої влади стосовно внесення змін до нового закону про електроенергію

З 1 січня 2019 року вступає в силу закон про ринок електроенергії, який досить болісно ударить по комунальних підприємствах через принесені із собою зміни. Це стосується оплати за електроенергію, яку вимагають авансом у 100-відсотковому розмірі, що стає неможливим, адже мешканці платитимуть за отримані послуги лише наприкінці місяця. Також цим законом відмінено зонний облік для юридичних осіб, тому тепер "нічний тариф" є таким же як і денний, що не дасть можливості підприємствам зекономити.

 

 

Як зауважив міський голова Ігор Яворський, дуже важко сперечатися із монополістом, який знає свою перевагу на ринку в тому, що він єдиний: "Хоч ми і розробили ряд заходів для економії електроенергії і деякі з них вже використовуємо, все ж новоприйнятий закон принесе чимало проблем і поставить у незручне становище комунальні підприємства міста, а головне – зведе нанівець усю нашу роботу із виведення їх із кризи. У цьому випадку ми не можемо мовчати, тому мусимо зробити все можливе, щоб нас почули".

 

У зв’язку із цим депутати Бориславської міської ради підготували відповідне звернення до вищих органів влади із проханням вплинути на ситуацію і прийняти більш розумне рішення для повноцінного функціонування підприємств комунальної форми власності.

 

Прем’єр-міністру України

В.Гройсману

Голові Верховної ради України

А.Парубію

Голові Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг

О.Кривенко

 

ЗВЕРНЕННЯ

депутатів Бориславської міської ради

 

Ми, депутати, Бориславської міської ради, глибоко стурбовані з приводу набрання з 01.01.2019 року чинності Закону України «Про ринок електричної енергії», який встановлює дуже жорсткі, фінансово неможливі до виконання умови щодо закупівлі електричної енергії комунальними підприємствами водопостачання, водовідведення та теплопостачання.

Нові законодавчі вимоги можуть призвести до банкрутства стратегічних комунальних підприємств міста Борислава «Вододар» та «Бориславтеплоенерго», що призведе до катастрофічних наслідків соціального, економічного й техногенного характеру непередбачуваних масштабів. Відповідно до вимог законодавства у листопаді-грудні комунальні підприємства  провели усі необхідні процедури із закупівлі електроенергії. Однак жодна компанія не виявила бажання продавати електроенергію КП «Вододар» та КП «Бориславтеплоенерго». Комунальні підприємства не можуть увійти на ринок електричної енергії зі 100% передоплатою, адже чинні тарифи не покривають всі витрати підприємств, відповідно до Постанови КМУ №630 від 21.07.2005 р. оплату за послуги споживачі здійснюють наступного місяця після споживання послуг, відбуваються затримання відшкодування сум пільг та субсидій. Передбачена законом в такому випадку закупівля електроенергії  у постачальника «останньої надії» за значно вищими тарифами є шляхом в нікуди. Адже за визначеними законом 90 днів підприємства погрузнуть в боргах, оскільки будуть неспроможні платити за електроенергію за надвисокою ціною. Крім цього з 01.01.2019 р. для КП «Вододар» втрачають чинність тарифи, диференційовані за періодами часу, які визначалися згідно з постановою НКРЕ від 20.12.2001 р №1241. На даний момент часу електропостачальні організації не надають варіантів комерційних пропозицій із застосуванням цін, що враховують добовий графік споживання електроенергії, який був врахований в тарифах водопостачання і водовідведення для мешканців м.Борислава та смт. Східниця. Хоча на оптовому ринку електроенергії України ціна електроенергії формується погодинно та пропорційно добовому графіку навантаження, а саме в період максимального навантаження Об’єднаної енергетичної системи України ціна електроенергії найвища, а в період мінімального навантаження – найнижча. Неврегулювання цієї ситуації приведе до зростання вартості спожитої електроенергії для КП «Вододар» на 84%. Враховуючи вагому долю електроенергії в собівартості послуг з централізованого водопостачання та водовідведення, це призведе до чергового збільшення тарифів.

 

Очевидно, що запровадження цього закону поставить діяльність комунальних підприємств у кабальні умови, що може в кінцевому результаті призвести до банкрутства. Це прямий шлях до втрати права власності громади м.Борислава на підприємства стратегічного значення. На розгляді Верховної Ради України перебуває проект Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо постачання електричної енергії суб’єктам господарювання, що надають комунальні послуги та коригування цін/тарифів на комунальні послуги», (реєстраційний № 9406-1 від 19.12.2018 р). У Законі, зокрема, пропонують комунальні підприємства віднести до категорії покупців електроенергії за універсальною послугою, для яких передбачена спрощена процедура закупівлі електроенергії. Це дасть можливість комунальним підприємствам уникнути фінансового колапсу та стабільно проводити розрахунок за електроенергію.

 

Враховуючи вказане вище, звертаємося з вимогою:

1) до Кабінету Міністрів України – розробити зміни до Державного бюджету України на 2019 рік, якими передбачити субвенцію для погашення визнаних заборгованостей з різниці у тарифах;

2) до Верховної Ради України  - підтримати  проект Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо постачання електричної енергії суб’єктам господарювання, що надають комунальні послуги та коригування цін/тарифів на комунальні послуги», (реєстраційний № 9406-1 від 19.12.2018 р)., підтримати зміни до Державного бюджету України на 2019 рік, розроблені Кабінетом Міністрів України щодо погашення заборгованості з різниці у тарифах;

3) до НКРЕКП – у стислі терміни встановити ліцензіатам тарифи на 2019 рік з урахуванням затверджених цін на електроенергію та її розподіл, зобов’язати електропостачальні організації формувати ціни на електричну енергію для комунальних підприємств з урахуванням рівня погодинної ціни на електричну енергію на оптовому ринку електричної енергії України

 

І.Яворський

Міський голова

 

Прийнято на ІІ пленарному засіданні 65 сесії

Бориславської міської ради 7 демокрачиного скликання

28 грудня 2018 року

Additional information