Музеї

Історико-краєзнавчий музей м. Борислава

Музей створено 1987 року завдяки зусиллям невтомного збирача старожитностей краю Миколи Крижанівського. На той час він мав назву "Краєзнавчий музей м. Борислава" і спочатку займав приміщення церкви Святої Анни по вул. Володимира Великого. З проголошенням незалежності України церкву передали парафіянам, а музейні пам’ятки перевезли у приміщення СШ № 4.


Рішенням ХІІІ сесії Бориславської міської ради від 26.02.1993 року музеєві було передано двоповерховий будинок по вул. Т.Шевченка, 75. Будинок є пам’яткою історії як "будинок колишнього відділу НКВД, місце розстрілу жертв репресій". Відповідно до розпорядження голови Львівської обласної ради народних депутатів № 528 від 19 липня 1995 року ця пам'ятка взята під охорону держави. На фасадній стіні будинку 20 червня 1990 року встановлена меморіальна таблиця з написом: "Перехожий! Зупинися на мить і схили голову. Тут у 1941 р. містилася катівня НКВД. Мури цього будинку просякнуті кров'ю замордованих бориславців - українців, поляків, німців. Вічна їм пам'ять!"


М.Крижанівський та М.Івасенко, завідувач музею І.Франка і С.Коваліва у Бориславі, зібрали для музею унікальні пам’ятки з історії Борислава та його околиць. Завдяки старанням двох закоханих у свій край людей у музеї було створено природничий відділ.


1996 р. в музеї створено виставкову залу загальною площею 47 кв.м. Профіль музею - історико-краєзнавчий. Площа - 495,1 кв.м. Фонди налічують понад 5 тисяч одиниць збереження.


Музейна експозиція розміщена в шістьох кімнатах і умовно поділена на два відділи: природничий (фауна і флора краю) та історичний (минуле і сучасне Борислава). Природничий відділ музею займає дві кімнати на першому поверсі: у 1-й представлено корисні копалини і рослинний світ Передкарпаття; у 2-й - тваринний світ краю.


Експозиція історичного відділу займає чотири кімнати на другому поверсі. Первіснообщинний лад; доба Середньовіччя; м. Борислав у другій пол. ХІХ - на поч. ХХ ст.; м. Борислав і друга світова війна.


У музеї знаходяться ряд унікальних оригінальних експонатів, серед яких: викопні рештки (кістки) мамонта кайнозойської ери; фрагменти давньоруського крученого браслета; фрагменти фібул; давньоруська срібна гривна; дерев'яна бочка на зерно, видовбана з цільного дерева (з діаметром в основі 80 см., заввишки 1,3 м.); віялка кінця ХІХ ст.; пожежна помпа кінця ХІХ ст.; особисті речі либаків та знаряддя праці; картина німецького художника Р.Волькеля "Старий Борислав" (1918 р.).


В останні роки фонди музею поповнили колекції керамічних виробів та живописних творів; унікальна за своєю орнаментованою структурою колекція писанок, подарована Р.Коваликом з Канади; збірка живописних картин про Карпатський край художника В.Колповського, книжкові колекції з дарчими написами письменників І.Гнатюка, І.Нижника, Є.Титикайла, І.Сеник, О.Сидорак, Р.Соловчука.


Твори художників Р. Ющака, М. Яремківа, О.Білоуса, Р. Гошовського, Л.Панів, Н.Оршак, В.Євстіфєєва.

Увагу гостей музею завжди привертають експозиція, відкрита до 150-річчя від дня народження відомого українського педагога і письменника С.М.Коваліва та постійна виставка "Як ви помирали, вам дзвони не грали…", присвячена пам'яті замордованих совєтськими "визволителями" мешканців Борислава в червні 1941 року.

Директор музею,


тел. 5-08-06, м. Борислав, вул.Шевченка, 75

Additional information