Хочеш процвітати? Вмій за себе постояти!

Правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством України (ст. 19 Конституції України).

Проблема перевірок контролюючими органами суб’єктів підприємницької діяльності, як і раніше, не втрачає гостроти та актуальності серед підприємців.

У процесі спілкування з підприємцями були зроблені важливі спостереження та висновки, щодо психологічного аспекту даної проблеми. Невпевненість у завтрашньому дні, страх перед різного роду перевірками створюють психологічний дискомфорт, підприємець пригнічений своєю беззахисністю, не в змозі побачити вихід із ситуації, спілкування із «контролером» виливається у конфлікт, підприємець нерідко сам займає позицію «жертви».

Причина - в повній правовій необізнаності. «Він – чиновник, у нього всі закони в руках! Хтозна що там у тих законах?» А вони ще й змінюються щодня.

То може настав час вивчити ті закони?

Людина, яка веде себе з гідністю, заслуговує на повагу оточуючих, в тому числі і перевіряючих. Чи можливо «вистояти» за таких умов? Так! Потрібно насамперед добре знати права, обов’язки і повноваження контролюючих органів.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти виключно на підставі, у межах повноважень, способами передбаченими Конституцією та законами України.

До Вас прийшли з перевіркою. Що робити???

Крок 1.

З’ясуйте хто до Вас прийшов та з якої причини. Для цього вимагайте направлення на перевірку (найменування органу, що здійснює захід; найменування суб’єкта стосовно якого здійснюється захід; номер та дата наказу на перевірку; посвідчення посадової особи, що перевіряє (обов’язково зробіть копію посвідчення); підстави для здійснення заходу; предмет здійснення заходу.

Відповідно до ст. 7 ЗУ «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» суб’єкт господарювання має право не допускати до здійснення перевірки посадових осіб без посвідчень.

Крок 2.

Запропонуйте перевіряючим записати даний захід до журналу відвідування підприємця представниками контролюючих органів з позначкою дати, мети, строків перевірки, посади і прізвище представника контролюючого органу та підпис перевіряю чого.

Крок 3.

Визначте працівника, котрий буде спілкуватись з перевіряючим, виділіть окреме приміщення або вільний простір для роботи, таким чином Ви позбавляєте їх можливості спілкуватися з іншими працівниками та ходити коридорами, відволікаючи Ваших працівників, порушуючи звичайний режим роботи.

Не залишайте перевіряючих на самоті.

Надавайте лише ті документи, обґрунтована вимога про надання яких викладена у письмовій формі.

Запропонуйте перевіряючому викласти запитання до Вас у письмовій формі – це доказ для Вас.

Не надавайте одразу інформацію. Обдумайте добре запитання та Вашу відповідь на нього. Чинне законодавство справді зобов’язує Вас надавати перевіряючому необхідну інформацію та відповідати на запитання. Але законодавство не забороняє Вам робити це протягом певного часу. Ви просто фізично можете не пам’ятати всі факти господарської діяльності. Тому, з метою запобігти дезінформуванню запропонуйте надати інформацію протягом певного часу.

Крок 4.

Обов’язково отримайте документ, який складається за результатами перевірки. Перед підписанням даного документу закреслюйте всі вільні місця та графи, які в ньому залишились.

Зазначте про наявність зауважень до процедури проведення перевірки та висновків за її результатами. Якщо є такі, поставте запис перед своїм підписом «підписано із зауваженнями, що будуть надані протягом 3 днів з моменту підписання». Свої зауваження надайте контролюючому органу під підпис або рекомендованим листом із повідомленням.

Крок 5.

Обов’язково підписуйте протокол та акти. Не підписавши їх Ви не зможете запобігти провадженню у справі про правопорушення – протокол чи акт однаково буде доказом проти Вас. Перед підписом можете викласти свою позицію. Перед підписанням уважно читайте документ на правильність викладених у ньому фактів. Оскаржуйте рішення у справі про правопорушення, прийняте без запрошення Вас на його розгляд. Якщо Ви отримали копію рішення про притягнення до відповідальності, але перед цим не отримали повідомлення розгляд справи, то таке рішення було прийняте з порушенням Ваших прав.

Пам’ятайте, що можете відмовитись давати пояснення, що стосується Вас, членів Вашої сім’ї та близьких родичів. Таке право гарантується ст. 63 Конституції України.

 

Підготувала Ірина Русиняк,

провідний юрисконсульт

Бориславського міського

центру зайнятості

Additional information